PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=899}
6,8 2 857
ocen
6,8 10 1 2857
7,0 18
ocen krytyków
Rysopis
powrót do forum filmu Rysopis

Ogladajac polskie kino lat 50 i 60tych mozna zauwazyc ze najbardziej sie zestarzaly wszelkiego rodzaju eksperymenty formalne w stylu "Bariery" Skolimowskiego czy "Gry" Kawalerowicza. Te filmy sa dzisiaj po prostu ciezkie do ogladania. Podczas gdy inne ktore wydaja sie formalnie tkwic jeszcze przed wojna (jak "Pozegnania" Hasa) trzymaja sie calkiem niezle.

Rysopis jest dla mnie jakas zagadka. Widac ze rezyser chcialby poeksperymentowac, czesciowo sam z siebie, czesciowo narzuca mu to niezwykla forma zlozenia tego filmiku. Jest na pewno pomysl, jest jakas linia przewodnia, jest mlodzienczy entuzjazm. Ale wedlug mnie film sie zestarzal, niestety mimo nadludzkich wysilkow jest niespojny i szarpany. Chociaz w swojej klasie calkiem calkiem. Dzisiaj bariera wejscia do kina jest znacznie nizsza - wystarczy kamerka cyfrowa, komputer i mozna jechac z koksem. Ale, rzadko cos sensownego z tego wynika.

Wiec plus dla Skolimowskiego ze i on pojechal i sklecil ta opowiastke z zycia mlodych ludzi. Drugi plus za pomysl - zgloszenie sie na ochotnika do woja - to paradna idee - juz to samo musialo zapewnic spory ladunek ironi i komedii i zaciekawic. Nie bylo wielu idiotow (rowniez nie ma teraz) ktorzy jezeli moga sie wykrecic od kamaszow, to nie zrobia tego.

Bez watpienia mocny krzyk i wyzwanie rzucone przez Skolimowskiego swiatu.

Ale, dla mnie jego prawdziwym pierwszym filmem jest Walkower. O klase lepszy. Rysopis dla fanow rezysera i fanow kina lat 60tych. Dzis ten film jest prawie tak starozytny jak "Pociag" braci Lumierre. Ale, jako dokument nakrecajacych sie szalonych lat 60tych - czemu nie.

marta_sk

Tu się zgodzę- film jest trudny w odbiorze, a często wogóle nieczytelny(..watek kolesi z kawiarni, ta grzałka w akwarium itp). Choć sam pomysł zapisu czasu subiektywnego, oraz pomysł na potret Dnia Codziennego najdrobniejszych detalach jest mi bardzo bliski.

ocenił(a) film na 7
marta_sk

Nie jestem pewny, czy chodziło o to, że ten film się też się zestarzał. Moim zdaniem jest bardziej aktualny niż był, gdy go kręcono.

ocenił(a) film na 9
Lepaca_Set

Zgodzę się. Nie wiem też jak osoba, która zna gatunki filmowe, jest zainteresowana filmem, oglądała w życiu to i owo oraz ma wykształcenie co najmniej średnie może się nudzić tym filmem. Obejrzałem go dzisiaj ponownie (przypadkiem) między 1 a 3 w nocy od początku do końca będąc w pełni zainteresowanym...

ocenił(a) film na 5
spiwi

Znam gatunki filmowe, jestem zainteresowany filmem, oglądałem w życiu to i owo oraz mam wykształcenie wyższe ale trochę jednak nudziłem się na tym filmie. Tak naprawdę nie wiem o czym on był, co miał na celu i dlaczego był tak chaotyczny, nie spójny i dziwny... Może to nie mój klimat? Może nieodpowiedni czas? Może za dużo ostatnio oglądam i mam przesyt? A może po prostu nie lubię filmów bez fabuły, posklejanych z różnych scen

ocenił(a) film na 7
marta_sk

Pomysł z tą komisją wojskową przedni, do połowy film mnie ciekawił, a później jakiś straszny chaos się wdarl i jakoś mnie nudził

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones